Ostrzenie łyżew

Aby jazda figurowa była przyjemna i miała estetyczny wygląd, ostrzenie łyżew jest niezbędne zarówno dla zawodowców, jak i amatorów.

⛸⛸⛸⛸⛸

Wydawałoby się, że łyżwy są ostre i bez dodatkowych manipulacji z ich płozami, ale tak nie jest. Aby poprawić jakość ślizgu, stabilność, skomplikowane elementy artystyczne, płozy muszą być odpowiednio naostrzone.

🌪🌪🌪🌪🌪

Zwykle płoza fabryczna na łyżwach lub płoza bez ostrzenia wygląda jak prostokąt, natomiast po obróbce na ostrzarce powinno mieć nacięcie. Tak zwany rowek powstały po ostrzeniu znajduje się pomiędzy dwoma najcieńszymi krawędziami, które stykają się z lodem. Dodają przyczepności z lodem oraz poprawiają ślizg i hamowanie. Praktycznie cały ruch na lodzie odbywa się na tych cienkich krawędziach płozy.

⏹⏹⏹⏹⏹

Ważna jest również głębokość rowka, ponieważ im głębiej, tym lepsza zwrotność, im mniejsza, tym większą prędkość możesz rozwinąć na lodzie.

O jakości ostrzenia decyduje jednolitość krawędzi w całym ostrzu.

🌟🌟🌟🌟🌟

Z biegiem czasu ostrzenie łyżew zużywa się, w wyniku kontaktu z chropowatą powierzchnią lodu na ostrzu pojawiają się wyszczerbienia i nierówności, co może prowadzić do zmniejszenia prędkości lub zwrotności podczas jazdy, a także powodować trudności z zakrętami i trudnymi skokami.

❗️❗️❗️❗️❗️

Konieczne jest ostrzenie płoz łyżwiarskich na profesjonalnym sprzęcie, ponieważ tylko na nim można ustawić dokładną głębokość rowka, w zależności od rodzaju jazdy na nartach i zadań, przed którymi stoi łyżwiarz (zwiększona prędkość, lepsza zwrotność itp.)

Profesjonalne ostrzenie różni się od ostrzenia ręcznego, ponieważ wykonuje się je na precyzyjnym sprzęcie, który posiada gradację rowków. Profesjonalne ostrzenie łyżew uwzględnia takie czynniki jak waga sportowca, twardość lodu i jego styl jazdy.


#łyżwiarstwofigurowe #łyżwy #ostrzenie #iceskating #płoze #mkprofessional #goldseal


51 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie